Detoxikace organismu
Kyseliny a zásady v našem organismu
Člověk je svou podstatou zásaditá bytost, jeho krev má hodnotu pH 7,35 – 7,45, která je velmi důležitá, protože pro zachování života je nutné ji udržet. Základní chemické procesy v těle závisí na souhře kyselin a zásad.
V těle probíhá regulace na třech úrovních:
1) regulace hospodaření s kyselinami a zásadami – hraje důležitou úlohu při odfiltrování a vylučování škodlivin, které vznikají při látkové výměně
2) regulace hospodaření s vodou – 60% člověka je tvořeno vodou, která je přírodním rozpouštědlem při látkové výměně, podílí se na transportu živin, na vylučování ledvinami. Denně je potřeba vypít 1,5-2l čisté vody
3) regulace hospodaření s minerálními látkami – minerální látky jsou dnes často spotřebovávány
pro neutralizaci nadbytku kyselin v těle, to je spojené s předčasným stárnutím, vyčerpáváním minerálních látek z vlastních zdrojů těla (zásobárnami minerálů jsou vlasy, pokožka hlavy, nehty, kůže, cévy, chrupavky, kloubní pouzdra, šlachy a krev), s postupným stárnutím se tělo stává kyselejší.
Překyselení organismu se projevuje náchylností k zánětům, kvasinkovými infekcím, problémy s pokožkou (tělo vylučuje nadbytečné kyseliny přes kůži) atd., extrémem překyselení je rakovina. Tělo se kyseliny snaží vyloučit, pokud je jich moc neutralizuje je a vytvářejí se usazeniny. Nemoci jsou často způsobené zanesením usazeninami (problémy s pH), otravou (amalgámem, léky apod.), nadměrným zásobením některými živinami (např.bílkoviny z masa) a nedostatečným zásobením vitamíny, minerály, enzymy, antioxidanty a fytolátkami.
Tělo je nutné v průběhu celého života detoxikovat:
– čistit a rozpouštět škodlivé usazeniny – chlorella a mladý ječmen, čistící čaje, zeleninové šťávy
– neutralizovat uvolněné kyseliny vzniklé detoxikací a remineralizovat – kvalitní stravou, minerálními látkami, chlorellou a ječmenem (jsou zásadité, obsahují vitamíny, minerály, antioxidanty, enzymy, fytolátky, atd.)
– vylučovat kyseliny a soli – pitím čisté vody, zásaditou péčí o tělo např. pomocí zásadité soli
– pokusit se udržovat rovnováhu v jídelníčku – nepřehánět to s kyselinotvornými potravinami
(např. maso, sladkosti, mléčné výrobky, bílá pšeničná mouka), nezapomínat na zásadotvorné potraviny (např. ovoce, zelenina, jáhly, pohanka, bylinky, bylinkové čaje, chlorella a ječmen)
Jak předcházet intoxikaci organismu
Detoxikační kůru bychom si měli naordinovat vždy, když pozorujeme něco není v pořádku, necítíme se dobře, přeplněně, máme za sebou pár dní nestřídmého jídla a pití alkoholu. Stačí 1-2 dny trvající kůra, odměnou je rychlý nárůst energie a velká úleva pro organismus. Taková péče o tělo je prevencí celé řady onemocnění. Během kůry je třeba se vyhýbat rychlému občerstvení, polotovarům, alkoholu, cigaretám, dopřát si pohyb na čistém vzduchu, hodně ovoce, zeleniny a čisté vody nebo vody s čerstvou citrónovou šťávou, které tělo také velmi dobře čistí.
Co se při detoxikaci děje v organismu?
Při detoxikaci se uvolňují škodliviny usazené v celém těle (tkáních, orgánech apod.) a vylučují se přes játra a ledviny, pokud jsou tyto orgány přetížené, tak např. i přes kůži, je to i důvod proč spoustu lidí i při krátkodobých hladovkách bolí hlava, uvolněné škodliviny totiž vedou opět k překyselení, to se dá řešit zelenými potravinami, které čistí, ale jsou zároveň zásadotvorné a k překyselení potom nedochází. Půsty se zelenými potravinami jsou proto mnohem příjemnější a to i díky tomu, že chlorella zasytí.
Pro důkladnou očistu organismu jsou nutné minimálně tříměsíční kůry se zelenými potravinami, ve správných individuálně nastavených dávkách, krátkodobé hladovky nemůžou vést k hlubší očistě. Tuto kůru můžeme zařadit 2x ročně, na jaře (pro načerpání sil po zimě, dodání výživy a podpoření přirozené jarní očisty) a na podzim (pro nastartování imunity a pro přípravu na zimu). Dnešní potraviny mají velmi kolísavou kvalitu, často nejíme ani potraviny, ale různé pochutiny, které nám nic nedávají jen nás zatěžují, jsme proto velmi často nutričně podvyživení (není to o váze, u lidí s nadváhou je podvýživa velmi častá), proto lékaři tito lékaři doporučují zelené potraviny dlouhodobě, pak máme jistotu, že tělo kvalitní výživu opravdu získává.
Detoxikační kůra se zelenými potravinami
Předpokladem je, že zelené potraviny berete a jste správně „nastoupaní“, s tím Vám poradí Váš poradce. Jedině potom je užívání zelených potravin funkční a víte jak poznat, že dodáváte tělu to co potřebuje.
Pokud máte tuto fázi za sebou, máte dvě možnosti pro krátkodobou hladovku:
1) 6-8 dávek ječmene za den
2) 3-4 dávky mladého ječmene a 40-50 tablet chlorelly
Při této kůře a jakékoliv jiné detoxikaci je potřeba pamatovat na dostatek čisté vody, aby se uvolněné toxiny mohly z těla odplavovat. Pokud pijeme málo, tak se zjednodušeně děje to, že tělo vodu zadržuje (to vede k otokům) a navíc je voda v těle nasycená škodlivinami, které v organismu kolují. Důležité je, že tělo zavodní čistá neperlivá voda, nebo slabé ovocné čaje. Slazené ochucené vody a minerálky obsahují více či méně přísad a tělo je nezpracovává jako vodu, ale jako sladkou tekutinu, která pro organismus představuje zátěž. Zelené čaje, káva a alkohol odvodňují. Správné zavodnění organismu poznáme podle světlé moči.
Lze pomocí chlorelly a mladého ječmene zhubnout?
Dlouhodobější hladovky doporučuji pod lékařským dohledem. Zajímavé ale je, že při konzumaci 60 – 80 tablet řasy denně nebo 6 – 8 lžiček mladého ječmene denně nebo kombinaci mladého ječmene a řasy v polovičních dávkách je zabezpečen dostatečný přívod živin pro daný den. Pokud chce někdo radikálně redukovat svoji hmotnost, či se detoxikovat, je tato cesta možná.
Péče o celý organismus a jednotlivé orgány
Naše tělo a orgány mají svou kapacitu, své možnosti a dispozice, svá slabá místa a fungování těla má svá pravidla, stejně jako příroda nebo naše auto.
Máme řadu možností jak se o naše tělo starat a předcházet celé řadě nemocí:
– péče o játra – pravidelné kůry s jaterním čajem (výborný je jaterní čaj od Grešíka), během kůry konzumovat stravu co nejméně zatěžující játra tzn. málo alkoholu, žádné polotovary a průmyslově zpracovávané nápoje, uměle barvené a chemicky konzervované potraviny, omezení konzumace masa a mléčných produktů, jíst hlavně zeleninu, tepelně zpracovanou, syrovou, příp. rychlokvašenou, ne konzervovanou
– péče o ledviny – 1 den, pouze nárazově (jinak by docházelo k přetížení ledvin), vypít 4 litry čisté neperlivé filtrované vody, žádný alkohol, ledviny se tak vyčistí
– péče o pleť – pravidelně chodit do sauny, používat přírodní kosmetiku, kůže má obrovskou absorpční schopnost, chemie z kosmetiky se ukládá v našem těle
– péče o trávicí trakt – je potřeba zabránit zácpě, chlorella dodá do střeva vlákninu, podporuje růst zdravé střevní flóry a střevo čistí, trávení pomáhá také žlučníkový a žaludeční čaj, pokud zajistíme dostatek vlákniny, můžeme si dělat kůry s probiotiky a zdravou střevní flóru tak podpořit (v lékárně se dají koupit např.probiotika od firmy Swiss, dobrý je také Biopron), střevo je základem našeho zdraví a imunity, přemnožení plísní příp. kvasinek se ukazuje v celém těle (gynekologické infekce, nehty, kůže atd.), pokud nevyřešíme zdraví střevní flóry infekce se vracejí a zdají se být neřešitelné
– pravidelná krátkodobá hladovka – např. 1x za měsíc jeden den pít pouze čistou vodu, bylinkové čaje a jíst zelené potraviny v obvyklých dávkách
– očistná rýžová kůra – jednou za čas můžete zařadit např. týdenní kůru, kdy budete jíst pouze kvalitní rýži např. basmati a pít čistou vodu, rýže působí ve střevě jako „kartáč“ a hezky Vás pročistí, kůru můžete doplnit i o zeleninu, do rýže si přidat olivový olej apod.
– lymfatické masáže a medové masáže
Zdroje: Peter Jentuschura: Zdraví díky odkyselení a vyloučení škodlivin.. Petr Fořt: Aby nám všem chutnalo, materiály společnosti Green Ways.