AkuZin

AkuZin

Co víme o zinku?

Zinek je minerál, který má velký vliv na správný vývoj všech živých organismů. Nachází se v každé buňce našeho těla, v největší koncentraci pak ve svalech, kostech, kůži, ledvinách, játrech a slinivce. Nedostatek zinku způsobuje úbytek na váze, pomalé hojení ran, zhoršení paměti a zrakové a čichové poruchy.

Tělo zinek nevytváří ani neukládá, proto je důležité ho pravidelně doplňovat. Potraviny živočišného původu obsahují mnohem vyšší množství zinku než potraviny rostlinného původu. Proto by zejména vegetariáni a lidé, kteří konzumují nedostatečné množství masa a živočišných produktů, měli dbát na dostatečný přísun zinku.

• Zinek posiluje imunitní systém a je tak klíčovým pro obranu organismu před infekcemi a nemocemi. Pomáhá bojovat s nachlazením a chřipkou.

• Napomáhá hojivým procesům v organismu, podporuje hojení ran

• Zinek se podílí na celé řadě metabolických aktivit, mimo jiné na metabolismu mastných kyselin a vitamínu A

• Je nezbytný pro správnou funkci řady enzymatických systémů

• Má vliv na plodnost a reprodukci

• Ovlivňuje acidobazickou rovnováhu. Acidobazická rovnováha je rovnováha kyselin a zásad uvnitř organismu

„Zinek je esenciální stopový prvek důležitý pro všechny formy života. Jeho nedostatek v lidské výživě byl mnohými experty potvrzen jako důležitý společenský problém. Zinek hraje významnou roli při růstu a vývoji organismu, je důležitý při jeho imunitní obranyschopnosti, neurologické funkci organismu a na buněčné úrovni je to například katalytická funkce zinku při různých životně důležitých chemických reakcích – téměř 100 různých enzymatických pochodů vyžaduje právě přítomnost zinku.

Významná úloha zinku v struktuře proteinů a buněčných membrán je rozhodující při ochraně buněk před jejich oxidativním poškozením. Nedávno se zjistilo, že zinek je důležitý také v procesu programovaného zániku buňky – apoptózy, zasahujícího do růstu a vývoje buňky v organismu, kdy se tělo snaží eliminovat nežádoucí nebo nefunkční buňky.“

Ing. Michal Kažmirský, hlavní technolog

 

„Zinek, který se vám dostává do rukou, je jeden z nejdůležitějších minerálů, které náš organismus potřebuje. V našem organismu zinek kontroluje a řídí procesy látkové výměny, funkci enzymatických systémů a udržuje buňky ve zdravém stavu. Tvoří stavební složku mnoha životně důležitých enzymů, které zastávají.

V organismu se vytvářejí jen poměrně malé rezervy zinku, proto je nutné ho neustále doplňovat. Je nabízen v adekvátním množství a lze ho užívat dle potřeby a zdravotního stavu jedince.“

Mudr. Jaromír Bertlík, předseda vědecké rady