AkuSel

AkuSel

Co víme o selenu?

Selen je stopový prvek, který se v přírodě vyskytuje vzácně, a proto i v potravě se nachází ve velmi malém množství. Selen se nachází doslova v každé buňce lidského organismu, nejvíce v ledvinách, játrech, slezině a slinivce. Pro lidský organismus je nezbytný.

Potraviny, které patří mezi největší zdroje selenu jsou ořechy, drůbež, mořské plody a ryby, vnitřnosti. Současná strava většiny běžné populace ale nepokryje denní potřebu selenu. Nedostatek selenu se projevuje svalovou slabostí a únavou. V těhotenství nedostatek selenu nepříznivě ovlivňuje vývoj plodu.

• Je důležitý pro imunitní systém, chrání organismus před škodlivými bakteriemi a viry

• Jako antioxidant přispívá k ochraně buněk před oxidativním stresem, čímž snižuje riziko onemocnění. Chrání buňky před toxiny z prostředí a stravy

• Přispívá k normální činnosti štítné žlázy

• Má kladný vliv na kvalitu a zdraví pleti, vlasů a nehtů

„Selen je stopový prvek, který je nezbytný pro lidský a živočišný organismus – je důležitý pro správnou funkci množství enzymů vyžadujících právě selen – tzv. selenoproteinů. Ty tvoří několik skupin v závislosti na jejich metabolické funkci.

Plní roli jako antioxidanty – chrání buňku před oxidativním poškozením, regenerují některé antioxidanty, jako např. vitamín C, zúčastňují se katalytických reakcí při uvolňování hormonů štítné žlázy. Selen je minerál důležitý pro normální vývoj, růst a metabolismus díky jeho funkci v regulačních procesech hormonů štítné žlázy.

Selenoproteiny jsou také důležité při imunitní a protizánětlivé reakci organismu – nedostatek selenu je spojen s oslabenou funkcí imunitního systému, se zvyšováním virulence, nebo v progresi některých virových onemocněních.“

Ing. Michal Kažmirský, hlavní technolog

„Selen je esenciální stopový prvek, kterému se v současnosti věnuje velká pozornost. Selen patří mezi stopové prvky. Tvoří součást bílkovin – selenoproteinů.

Selen má prokazatelné antioxidační účinky, které pomáhají při prevenci civilizačních onemocnění. Působí příznivě na revmatickou artritidu, udržuje pružnost tkání, předchází vzniku lupů, zlepšuje činnost imunitního systému. Diskutuje se i o jeho příznivém působení u HIV pozitivních pacientů.

Nedostatkem selenu jsou ohroženi pacienti se závažnými poruchami trávicího traktu a jeho hladinu v krvi mohou snižovat také některé léky proti epilepsii.“

MUDr. Jaromír Bertlík, předseda vědecké rady